free counters
Counter

 

 

 

 Discover

 

  Turkey

Wróciłem z Turcji w ostatnią środę. Już kocham ten kraj! Turecką gościnność, tureckie widoki, tureckie jedzenie. Absolutnie fantastyczny kraj na wakacje. Bardzo polecam! Ps. pokazuję Wam wszystkie moje zdjęcia bez segregacji-po prostu nie mam na to czasu:) Aha...Dlaczego pojechałem do Turcji? Miałem zajawę, żeby zjeść prawdziwego tureckiego kebaba z widokiem na Błękitny Meczet;) Czy smakował lepiej niż ten w Dublinie- nie będę Wam wciskał kitu. NIE! Poza tym w sklepach z pamiątkami w Istambule, w tych dookoła Hagia Sophia i The Blue Mosk panowało chamstwo. Ta gościnność spotkała mnie w mniej komercyjnych miejscach. Co więcej- stare Turasy są napalone na młode dziewczyny więc lepiej ich nie prowokować, co robiła-zresztą skutecznie- podróżująca ze mną na stopa Magda. Ostatecznie dwóch tłustych Turków zatrzymało swój samochód w lesie i chcieli robić sobie z Nią zdjęcia. Mnie z kolei zapytali czy jesteśmy parą.Dle naszego wspólnego bezpieczeństwa odpowiedziałem, że tak! Niech się wpierw odchudzą a potem startują do atrakcyjnych polskich lasek aczkolwiek często one same prowokują więc powinny winić same siebie. 

I came back from Turkey last Wednesday. I already love this country! Turkish hospitality, Turkish landscapes, Turkish food. Absolutely fabolous country for holidays. Highly recomended! PS. I am showing you all my photos. I did not segregate them-I simply do not have enough time for it ;)

 

 

Bodrum

 

    Istanbul

 

Tylko jeden dzień w Istambule? Zdecydowanie za krótko! Ok., wystarczająco długo aby zobaczyć najważniejsze punkty programu jak Błękitny Meczet czy Hagia Sophia jednak aby poczuć klimat tego miasta trzeba się tu zatrzymać na chwilę dłużej. Biegałem z punktu w punkt starając się intensywnie chłonąć atmosferę jedynego miasta świata położonego równocześnie na 2 kontynentach jednak czuję pewien niedosyt. Udało mi się jednak zrealizować najważniejszy punkt programu wyjazdu: zjeść prawdziwego tureckiego kebaba w miejscu z widokiem na Błękitny Meczet:)

Only one day in Istanbul? It’s definitely not long enough! Ok,it would be long enough for a tourist who would like to see the most important ,,points of the program” such as the Blue Mosque and Hagia Sophia.

 However, it‛s not long enough to feel the atmosphere of this city. When I was there I was runing from one historic spot to another trying to absorb the atmosphere the only city on Earth located on two continents at the same time.

However- I still feel some emotional insufficiency. But I was able to realize the most important points of my journey to Istambul.One of them: I ate real Turkish kebab at the resteurant overlooking the Blue Mosque ;)

 

 

  Pamukkale

Pamukkale, położone koło 20 km na północ od Denizli, zaliczane są do cudów natury. I trudno się temu dziwić. Wapienne tarasy wypełnione turkusową wodą- niestety powoli wysychające- robią niesamowite wrażenie.

Starożytni Grecy i Rzymianie wierzyli, że woda ma właściwości lecznicze więc w roku 190 rozpoczęli w tym miejscu budowę miasta zwanego Hierapolis. Był to rozległy kompleks złożony z łuków, kolumn, łaźni, świątyń i kościołów. Całkiem nieźle zachował się do naszych czasów amfiteatr z kamiennymi siedzeniami dla nawet 15000 ludzi. Miasto zostało nawiedzone przez kilka trzęsień ziemi i ostatecznie opuszczone w czternastym stuleciu.

The Pools and terraces of Pamukkale are one of the wonders of the natural world, situated about 20 km north of Denizli.

Ancient Greeks and Romans believed the water had curative properties- and built the city of Hierapolis here from 190 BC. It is a vast complex of arches, columns, hot baths, temples and churches. The theatre is well preserved and restored, with stone seating for up to 15000 people. The city was struck by several earthquakes and finally abandoned during the fourteenth century.

 

 

 

   Dalyan

 

  Hammam

 

Turkish Bath