Discover

 

 Ireland

Irlandia stała się moim drugim domem. Nigdy niewdzięcznie nie powiem, że nic jej nie zawdzięczam. Żyjąc tutaj stałem się zupełnie innym człowiekiem. Tutaj spotkałem wielu wspaniałych ludzi. Spotkałem też prawdziwe mendy ale te akurat nie są warte mojej i Waszej uwagi.

 Mieszkając tutaj zacząłem również realizować niektóre z moich odwiecznych marzeń. Tutaj każdy mówi: YOU HAVE A DREAM? YOU WANT TO DO SOMETHING? SO GO FOR IT! W Polsce od razu jesteś skazany przez wszystkich na niepowodzenie. NIE UDA CI SIĘ, A PO CO? A NA CO? NIE WARTO! W Irlandii każdy zachęca Cię do zrobienia czegoś. W Polsce nasze życie to często frustracja i  stagnacja.

 Życie na emigracji nie jest łatwe. Irlandia ma wiele wad i zalet, jak każdy kraj. Lądując na lotnisku w Dublinie często biorę jednak głęboki oddech i mówię sam do siebie: nareszcie w domu. Nauczyłem się żyć problemami tego kraju. Polskie problemy, zwłaszcza polityczne, staram się zostawiać daleko za sobą. Szkoda moich nerwów.

PS. Są dwie grupy emigrantów. Pierwsza nie integruje się z otaczającą ją społecznością. Żyje w obcym kraju po to, aby zarobić ile się da i wrócić do kraju. Druga wyjechała z ojczyzny po to, aby normalnie żyć. Ja przynależę do tej drugiej grupy. Szanuję pierwszą, gdyż uważam, że  każdy ma prawo wyboru.

 

Ireland has become my second home. Living here I feel quite comfortably. I will never ungratefuly say that I don’t owe anything to this country.

Living here I have become a quite different person. I have met many wonderful people. I also met many assholes but they are not worth my and your attention.

Living here I began to realize some of my eternal dreams. Here everyone says: If you have a dream and you want to do something-go for it! In Poland you would be automatically condemned to fail. No, you can not make it! It’s not worth your efforts! Why? For what?

In Ireland everyone encourages you to do something. In Poland our life it’s often frustration and stagnation.

Life in exile is not easy. Different language, different culture. There is so many things which are different here.

Ireland has many advantages and disadvantages, like any country. Landing at the airport in Dublin, I often take a deep breath and say to myself: finally I have arrived home. I learned to live with problems of this country. Polish worries, Polish problems- especially those political, I try to live far behind me. They are not worth my mental health.

 PS. There are 2 groups of emigrants. The first doesn’t want to integrate with the surrounding community. Living in a foreign country the people who belong to this group try to earn and to save as much money as possible because they know that one day they will go back home.

 The second group of emigrants decided to live here and treat Ireland just like home because they wanted to change something, wanted to live normally.I belong to that group but I respect the first because I believe that everyone has the right to choose.

 


  I love Dublin ;)

 

 

 St.Patrick’s Parade

 

 

 

              Dublin

 

 

 

 

  Cliffs of Moher

   

 

 

 Ring of Kerry

 

       and

 

      Dingle Peninsula

 

 

 

 

    Howth 

 

Festival of World

 


    Cultures       Dun Laoghaire 2007

 

 


 


      Glendalough


  

 

 

 

 


Western Ireland

 

   Aran Islands


     Inishmore

 


        Enniskery

 

 

Great Sugar Loaf